.
Jak dobrać właściwy piec z podajnikiem na zrębki i trociny ?
Jak dobrać właściwy piec z podajnikiem na zrębki i trociny ?

Ekologiczne piece c.o z podajnikiem certyfikowane na ecodesign to już standard na rynku polskim. Wielu klientów szuka tańszych pieców niż na pellet czy ekogroszek - chodzi nie o niższą cenę ale o tańszy opał. Dla wielu klientów pellet czy ekogroszek jest za drogi, wolą dopłacić do ceny i kupić droższy kocioł grzewczy ale na tańszy opał. Proszę pamiętać, że np zrębka która kosztuje 250 zł jest 4 razy tańsza niż pellet- wydane pieniądze na piec na zrębki zwrócą się w 2 sezony grzewcze. 

Kotły c.o z podajnikiem na zrębki i trociny spalają też pellet - odwrotnie tak nie jest - modele na pellet już nie spalą zrębki - dlaczego ?

Zrębki są mniej kaloryczne, większe, mają niższą wartość nasypową, robią większy opór niż granulowany pellet. Dlatego wymagają specjalistycznego podajnika, większego kosza na paliwo itp. Na rynku są kotły na zrębki, które mają 300 l kosz na opał i mało klientów zdaje sobie sprawę, że starczy on na 6 godzin pracy ! Czyli bardzo mało ! Należy dobrać kocioł z podajnikiem minimum 1 m3 bo wtedy starczy na opału na 1-2 dni ciągłej pracy urządzenia.

Ograniczeniem w doborze kotłów c.o na zrębki i trociny jest ilość miejsca - wymagają one z racji większego podajnika i palnika więcej miejsca ok 1,5 m  x 3 m minimalnie . Kotłownia musi być zatem większa niż na pellet czy ekogroszek. Należy też pamiętać, że troty i zrąbki są mniej kaloryczne i bardziej przestrzenne - musimy zapewnić większe pomieszczenie na składowanie opału - z racji wilgotności paliwa koniecznie musimy mieć sprawną i wydajną wentylację !

Dodatkowo przy zakupie pieca z podajnikiem na zrębki i trociny lub biomasę należy zaopatrzyć się w rębak , są tanie rębaki do zrębki na rynku, które kosztują parę tysięcy złotych i w zupełności powinny one starczyć do wyprodukowania biopaliwa na własny użytek do małego domu. Większość klientów wybierających kotły c.o na zrębki ma dostęp do taniego własnego drewna, może zatem mieć darmowe zrębki drzewne lub troty z własnej produkcji. 

Zrębki niezależnie czy stolarskie, tartaczne czy z płyt drewnopodobnych są tanim źródłem ogrzewania, do tego możliwym do produkcji we własnym zakresie - wystarczy kupić rębak. W zależności jaki typ zrębki używamy potrzebujemy mniej lub bardziej specjalistycznego pieca i palnika. Najtrudniejsze do spalania są zanieczyszczone zrębki niekalibrowane. Najłatwiejsze są kalibrowane zrębki stolarskie z suchego drewna najlepiej liściastego. W zależności od pochodzenia tona lub metr przestrzenny zrębki może kosztować od 50 zl do 300 zł. Cena zrębki jest oczywiście zupełnie inna jeśli wytwarzamy ją we własnym zakresie - wówczas mamy praktycznie darmowy opał.

Zrębki drzewne są kwalifikowane w normach na suche do 30 % lub wilgotne powyżej 30 %. Należy pamiętać, że im bardziej mokra zrębka, niekalibrowana, zanieczyszczona to będzie miała wyższą emisję spalania oraz mniejszą kaloryczność. Dlatego kotły c.o z podajnikiem na zrębki muszą mieć większe kosze na opał, o tym już wcześniej pisaliśmy. Czasami więc, jak w przypadku pelletu - zainwestować w lepszy, droższy opal gdyż zwróci się on nam w niższej emisji, mniejszym zapopieleniu pieca i wyższą jego wydajnością oraz sprawnością cieplną. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl