Promocje
Panel solarny  moduł fotowoltaiczny  poli JAP60S10-280/S.C.
Panel solarny moduł fotowoltaiczny poli JAP60S10-280/S.C.
499,00 zł 479,00 zł
szt.
.
Nowe przepisy do programu Czyste Powietrze już wkrótce !

Nowe przepisy mają usprawnić działanie systemu, skrócić czas decyzji z 90 dni roboczych na 30 dni. Uproszczone mają być kryteria dochodowe dzięki czemu osoby o dochodach wyższych i średnich zyskają lepsze warunki dopłat ale stracą najniżej zarabiający.

Mają być dwa progi dochodowe:

Pierwszy próg (podstawowy) - jeżeli łączny dochód roczny wnioskodawcy nie przekroczył 100.000 zł.

 Maksymalna łączna kwota dotacji, jaką będzie można uzyskać na jedne budynek będzie wynosić:

 - jeśli przedsięwzięcie obejmuje montaż pompy ciepła typu powietrze-woda lub gruntowej – 25.000 zł

 - jeśli przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż innego źródła ciepła – 20.000 zł

 - jeśli przedsięwzięcie nie obejmuje wymiany źródła ciepła (tylko termomodernizacja) – 10.000 zł.

 W praktyce podstawowy poziom dofinansowania dla tego progu będzie odpowiadał dotacji w wysokości ok. 30% na starych zasadach (wraz z ulgą podatkową około 43%).

Drugi próg (podwyższony) – jeżeli średni miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym nie przekroczył 1400 netto msc w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 netto msc w gosp. jednoosobowym. 

 Maksymalna łączna kwota dotacji, jaką będzie można uzyskać na jeden budynek będzie wynosić:

 - jeśli przedsięwzięcie obejmuje wymianę źródła ciepła – 32.000 zł

 - jeśli przedsięwzięcie nie obejmuje wymiany źródła ciepła (tylko termomodernizacja) – 15.000 zł.

W praktyce podwyższony poziom dofinansowania dla tego progu będzie odpowiadał dotacji w wysokości ok. 60% na starych zasadach (wraz z ulgą podatkową około 67%).

 

Osoby o dochodach powyżej 100.000 zł nie będą mogły skorzystać z programu Czyste Powietrze.

W nowym regulaminie programu Czyste Powietrze zrezygnowano z wyznaczania ogólnego procentu dofinansowania dla danego progu. Zamiast tego ustalono poziom dofinansowania oraz maksymalną kwotę dotacji dla każdego rodzaju przedsięwzięcia (załączniki 2 i 2a). Uzależniono również wysokość dotacji od rodzaju montowanego źródła ciepła.

W przypadku inwestowania w premiowane źródła ciepła w nowej wersji programu występują podwyższone progi dofinansowania (grupa podstawowa/grupa podwyższona):

1. Węzeł cieplny - 50/75% dofinansowania (koszty kwalifikowane: 20.000 zł)
2. Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - 45/60% dofinansowania - tylko dla klasy A++ (30.000 zł)

  1. Gruntowa pompa ciepła - 45/60% dofinansowania - dla klasy A++ (45.000 zł)
    4. Wykonanie kotłowni gazowej w budynku, który nie był wcześniej podłączony do sieci gazowej (zakup kotła, przyłącze, projekt) - 45/75% dofinansowania (15.000 zł)
  2. Kocioł na pellet o podwyższonym standardzie emisji cząstek stałych (max 20mg/m3) - 45/60% dofinansowania (20.000)

 

 

Warto także zaznaczyć, że dotowane będą również przedsięwzięcia zakończone oraz faktury wystawione do 6 msc wstecz (jednak nie wcześniej niż przed wejściem w życie nowego regulaminu), dzięki czemu nie będzie już potrzeby zwlekania z wystawianiem faktur klientowi. Plusem jest również fakt, że nowe regulaminy bardziej szczegółowo określają zakres kosztów kwalifikowanych wchodzących w skład poszczególnych przedsięwzięć (załączniki 2 i 2a). 

 

Z istotniejszych zmian warto także wskazać, że kotły na paliwo stałe (w tym także pellet) mogą być dotowane wyłącznie gdy budynek nie jest podłączony do sieci gazowej. 

 Zmiany w praktyce upowszechniają program Czyste Powietrze. Program stanie się bardziej opłacalny dla klientów którzy mają dochody powyżej 1600 zł na osobę (dotychczas mieli tylko 18% dofinansowania). Aktualnie mogą skorzystać z minimum 30% lub 45% jeżeli zdecydują się montować gaz, pompę ciepła o podwyższonej sprawności lub pellet (w przypadku braku dostępności do gazu). Dotacja (tak jak dotychczas) będzie się łączyć z ulgą termomodernizacyjną. 

Obecnie wnioski nadal przyjmowane są na starych zasadach. W/w zmiany nie są zatem jeszcze obowiązujące. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl