Promocje
.
Instalacje fotowoltaiczne - co powinieneś wiedzieć ?
Instalacje fotowoltaiczne - co powinieneś wiedzieć ?

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna ?

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie jednym z najbardziej popularnych systemów OZE ( odnawialnych źródeł energii ) montowanych w Polsce. Nasz kraj zbliża się do czołówki krajów pod względem oddanych instalacji z ogniwami solarnymi co roku.

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają wielu naszych klientów do podjęcia decyzji o kompensacji zużycia energii własną instalacją fotowoltaiczną. Zestawy fotowoltaiczne nie są już tak drogie jak przed laty i inwestycja szybko się zwraca.

Dobór ogniw solarnych nie jest łatwy

Przy doborze instalacji trzeba zwracać uwagę na aktualne wymogi prawa szczególnie na pozwolenia gdyż inaczej traktowana jest instalacja 50 kWel niż 300 kWel. Dodatkowo należy przeanalizować:

  • Instalację odbiorczą elektryczną – jej parametry
  • Nachylenie i rodzaj pokrycia dachowego w tym jego dopuszczalną obciążalność
  • Bilans energetyczny – jaką moc średnioroczną chcemy uzyskać gdyż wydajność ogniw solarnych jest inna latem a dużo niższa jesienią czy zimą w pochmurne dni

 

Jak szybko się zwraca zestaw fotowoltaiczny ?

Rachunek ekonomiczny jest często podstawą decyzji o inwestycji w solary. Taka jest obiegowa opinia i nietrudno się z nią nie zgadzać. Moduły fotowoltaiczne nie są już drogie, można je kupić w naszym sklepie internetowym od 500 zł za płytę. Jednak jak przemnożymy je przez kilkadziesiąt sztuk modułów, dodamy koszt montażu, falownika, okablowania oraz stelażu montażowego kwoty wychodzą już znaczne. Wielu klientów pyta się czy warto inwestować w drogie inwertery i najnowsze moduły czy lepiej szukać tzw złotego środka. Naszym zdaniem, wszystko zależy od budżetu dlatego zawsze nasza firma dobiera i montuje zestawy solarny adekwatne do budżetu klienta. Optymalizujemy zestaw w ramach budżetu dobierając możliwie najwyższej jakości falowniki i moduły PV z osprzętem. Od ceny zestawu z montażem, zależy bowiem okres zwrotu z inwestycji. Najlepszą stopę zwrotu mają te firmy, które zużywają dużo energii elektrycznej podczas lata, gdzie sprawność paneli solarnych jest najwyższa: chłodnie, przemysł spożywczy, hotele, pensjonaty, SPA itp.

Z czego składa się zestaw ogniw solarnych ?

Zestaw najbardziej typowy zawiera:

  • Moduły – płyty PV – najlepiej polikrystaliczne o większej wydajności w pochmurne dni  
  • Zabezpieczenia, rozdzielnice i łączniki bezpieczeństwa
  • Falownik
  • Przewody solarne i elektryczne
  • Uchwyty montażowe

 

Zastosowanie zestawów fotowoltaicznych jest bardzo szerokie

Instalacje fotowoltaiczne są odnawialnym źródłem energii, słońce nie wystawia rachunków taka prawdziwa obiegowa opinia jest stosowana jako chwyt marketingowy. Co ciekawe, zestaw ogniw solarnych nie koniecznie musi nam służyć do kompensacji zużytej energii elektrycznej. Małe czy mikro zestawy mogą zasilać nam oświetlenie domu czy ogrodu. Można też instalować moduły solarne na wiatach samochodowych i podłączać je pod terminale ładowania samochodów elektrycznych – mamy wówczas ładowanie auta elektrycznego za darmo. Panele solarne znajdują zastosowanie na wielu rynkach np.: marine w łodziach i jachtach, w gospodarstwach rolnych i ogrodnicznych, przemyśle czy hotelach i pensjonatach. Można powiedzieć, że zastosowanie zestawów fotowoltaicznych nie ma praktycznie ograniczeń praktycznych, jedynie formalne i finansowe.

 

Zestawy fotowoltaiczne a pompy ciepła

Wielu klientów uważa i pyta się nas, co lepiej wybrać : pompę ciepła czy zestaw solarny ? Naszą rekomendacją jest to, aby zawsze taki zestaw łączyć razem. Pompa ciepła zużywa energię elektryczną, która jeśli jest dostarczana ze słońca jest darmowa. Mamy więc praktycznie autonomiczne źródło ciepła, które całkowicie się samobilansuje. Jeśli mamy możliwości budżetowe, aby zbilansować w 100 % pompę ciepła np.: montując zestaw 10 kW el do pompy o podobnej mocy a nawet mniejszej, to koszt ogrzewania albo produkcji wody na potrzeby c.o i c.w.u jest praktycznie zerowy. Jeśli wyregulujemy taki zestaw odpowiednim buforem ciepła ( sprzęgłem hydraulicznym ) to mamy w pełni autotermiczne darmowe źródło ciepła. Taki system grzewczy złożony z pompy ciepła oraz paneli solarnych jest w pełni bezobsługowy i bezkosztowy.


Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, oferujemy dobór zestawów fotowoltaicznych, tani montaż oraz pomoc w kwestiach formalno prawnych. Posiadamy referencje klientów i wyjeżdżamy bezpłatnie na obmiary instalacji na terenie całej Polski.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl