Promocje
Panel solarny  moduł fotowoltaiczny  poli JAP60S10-280/S.C.
Panel solarny moduł fotowoltaiczny poli JAP60S10-280/S.C.
499,00 zł 479,00 zł
szt.
.
Pompa ciepła czy kocioł grzewczy gazowy lub na pellet ?
Pompa ciepła czy kocioł grzewczy gazowy lub na pellet ?

Stojąc przed wyborem źródła grzania domu mamy wiele opcji. W programie czyste powietrze mamy możliwość dotowania do zakupu ekologicznych źródeł ciepła. Umożliwia to zainwestowanie w droższą, bardziej przyjazną środowisku technologię grzania np.: pompa ciepła czy niskoemisyjny piec c.o Nie dziwi fakt, że wielu klientów stojąc przed wyborem czym grzać, radzi się nas w co długofalowo warto zainwestować ? W pompę ciepła czy zautomatyzowany kocioł grzewczy ?

Pompa ciepła czy kocioł grzewczy ?

Wielu klientów podejmując decyzję, chce mieć na lata niezawodne i tanie w eksploatacji źródło ciepła. Stąd pytanie czy pompa ciepła czy kocioł grzewczy jest naprawdę aktualne. Warto od razu rozwinąć myśl jaki piec grzewczy bo mamy do wyboru zazwyczaj kotły c.o z podajnikiem na biomasę lub gazowe kondensacyjne.

Jakim budżetem dysponujemy ?

Decydując się na dane źródło grzania trzeba odpowiedzieć sobie ma pytanie jaki mamy budżet ? Należy pamiętać, że pompa ciepła to wydatek ok 30 tys zł, kocioł gazowy to ok 10 tys zł a piec na pellet lub biomasę to ok 16 tys zł. Co prawda dotacja w ramach programu czyste powietrze znacząco nam powiększa budżet ale musimy wydać z góry środki na to. Nowa odsłona programu umożliwia zorganizowanie finansowania pomostowego, czyli na czas otrzymania dotacji możemy ubiegać się o kredyt, który potem spłacimy dotacją.

Wybór wymaga analizy i wyliczeń

Wybór odpowiedniego źródła ciepła wymaga paru analiz, które każdy z nas może dokonać sam. Poza aspektem budżetu mamy parę ważnych kwestii do rozważenia:

  • Czy mamy komin w domu czy musimy go budować ?
  • Czy mamy wydzieloną kotłownię i jak dużo miejsca w niej mamy ?
  • Czy mamy przyłącze sieci gazowej czy będziemy musieli się do niego podpinać
  • Czy mamy czas i chęci na obsługę kotła na pellet czy chcemy mieć absolutnie bezobsługowe urządzenie grzewcze
  • Czy zamierzamy instalować lub już mamy instalację fotowoltaiczną ?

Wszystkie w/w kwestie wpływają na rentowność inwestycji w odnawialne źródło energii.

Czy mamy komin ?

Ważnym czynnikiem kosztotwórczym jest komin. Jeśli już na etapie projektu domu była przewidziana pompa ciepła, to po prostu go nie ma. Pompy ciepła nie wymagają komina co obniża koszt inwestycji o nawet 5 000 zł w stosunku do konwencjonalnego pieca c.o

Jak dużą kotłownią dysponujemy ?

Rozmiar kotłowni ma duże znaczenie, jeśli nie jest to duże pomieszczenie np.: 3-4 m2 to pompa ciepła nam się  zmieści tak samo jak kocioł wiszący gazowy kondensacyjny ale już kocioł grzewczy na biomasę nie koniecznie. Mamy wówczas ograniczony wybór do kotłów typu slim lub compact czyli ze zintegrowanym koszem na pellet.

Kolejnym aspektem to porównanie kosztów inwestycja a eksploatacja kocioł grzewczy a pompa ciepła. Należy bowiem pamiętać, że pompa ciepła wbrew obiegowym opiniom nie jest darmowym w użytkowaniu źródłem ogrzewania. Pobiera energię elektryczną i to w dużej mierze zależy zużycie pradu od jej efektywności czyli wspólczynnika wydajność CoP. Warto pamiętać, że im niższa temperatura zewnętrzna tym wydajność pompy spada i wzrasta zużycie prądu. Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła ? Właściwie dobranej pompy na dom ok 150 m2 przy buforze 250 l, pompie ciepła ok 8 kW to koszt ok 69/ miesiąc . Ale takie zużycie było podczas ostatniej ciepłej zimy. Przy dużych mrozach trzeba je skorygować mocno w górę nawet do kilkuset złotych.

W stosunku do tych kosztów eksploatacja kotła gazowego przy takim samym budynku to ok 300 zł / miesiąc a pelletu 380 zł / miesiąc. Jak widać zatem przy ciepłych zimach pompa ciepła jest kilka razy tańsza w eksploatacji. Tylko nalezy pamietać, że przy temperaturze zewnętrznej poniżej -15 st C wydajność pompy spada kilkukrotnie i wzrasta zużycie energii elektrycznej. 

Pompa ciepła będzie kosztowała rocznie kilkaset złotych ale w przypadku łagodnych zim. Wyliczenie zużycia gazu czy pelletu jest bardziej przewidywalne.  Zupełnie inaczej przedstawia się kalkulacja kosztów grzania pompą ciepła w przypadku instalacji hybrydowej pompy ciepła z ogniwami słonecznymi ( fotowoltaiką ). Wówczas pozyskana energia z paneli fotowoltaicznych kompensowana jest ze zużyciem energii elektrycznej przez przez pompę ciepła. 

Pompa ciepła jest bezobsługowym źródłem ciepła podobnie jak kocioł gazowy. Wymaga jedynie cyklicznych przeglądów natomiast w przypadku kotła c.o z podajnikiem na pellet nalezy pamiętać, że codzienna obsługa nie jest wymagana natomiast w skali miesiąca czy tygodnia potrzebna jest ingerencja użytkownika w wybieranie popiołu czy czyszczenie wymiennika lub podajnika. Musimy też uzupełniać pellet - wszystko zależy od wyposażenia naszego pieca na pelety, im więcej systemów automatyzacji, tym wyzsza cena ale też mniejsze wymogi ręcznej pracy inwestora. Kocioł c.o na pelet może być całkowicie automatyczny, posiadać podajnik pneumatyczny całoroczny pelletu, automatyczne odpopielenie i oczyszczanie wymiennika. Tylko wówczas jego cena przewyższa koszt zakupu pompy ciepła - a kotła gazowego nawet dwukrotnie. Dodatkowo nalezy pamietać o zasadzie, że im więcej zaawansowanej techniki i innowacji w kotle na pellet - tym bardziej wrażliwy jest na jakość peletu. A pellet certyfikowany według norm DIN plus i innych kosztuje obecnie ponad 1000 zł za tonę.

Złotym środkiem wydaje się więc kocioł kondensacyjny gazowy, ale co zrobić jak nie ma w pobliży sieci gazowej ? Możemy używać gazu z butli LPG lub LNG. Podnosi to koszt inwestycji ale wciąż mamy wysoki komfort użytkowania i niską emisję spalin. Jedynym istotnym ograniczeniem kotłów gazowych dwufunkcyjnych czy jednofunkcyjnych to długość ich zycia - należy kalkulować, że obecnie to ok 10 lat. Pompa ciepła czy kocioł z podajnikiem na biomasę powinien popracować dłużej co wpływa na stopę zwrotu z inwestycji.

Na koniec ważnym elementem są też same parametry ogrzewanego budynku. Aby pompa ciepła była energooszczędna i tania w eksploatacji, dom musi być dobrze izolowany i posiadać nowoczesną instalację c.o oraz system rekuperacji. Kotły grzewcze dobierane według troche innych algortymów nie wymagają tak wysokich parametrów i poradzą sobie z każdym rodzajem domu i instalacji. Nie jest wymagane, aby dom spełniał wymogi budownictwa pasywnego. 

Patrząc w przyszłość, jakie źródło ciepła się bardziej opłaca - pompa ciepła czy kocioł co. trudno jest jednoznacznie doradzić co warto kupić. Nośniki energii raczej będą drożeć więc za parę lat trudno przewidzieć jakie będą koszty ogrzewania pompą ciepła a piecami c.o Na pewno jeśli mamy budynek pasywny, nowoczesny bez komina to inwestycja w pompę ciepła wydaje się trafionym pomysłem. Jeśli zaś mamy budynek bardziej tradycyjny, z pobudowanym już kominem oraz wydzieloną kotłownią to wybór na piec co jest też wystarczający. Należy tez pamiętac, że pompa ciepła jest dwukrotnie droższa w zakupie niż kocioł peletowy czy gazowy. Ta różnica może się zwrócić w przypadku łagodnych zim dość szybko, ale kotły grzewcze wówczas też będa pracować na mniejszym obciążeniu i zużywać będą mniej paliwa.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl