Dział Handlowy

Doradztwo techniczne
tel. +48 606 694 669
tel. +48 795 944 258
sklep@tanieogrzewanie.pl

Serwis

serwis@tanieogrzewanie.pl

Zwroty

zwroty@tanieogrzewanie.pl

Faktury

faktury@tanieogrzewanie.pl

Sklepy woj. małopolskie

Kraków 30-864
ul. Nad Serafą 56
tel. +48 606 694 669
krakow@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. mazowieckie

Warszawa 00-831
ul. Twarda 44
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. warm.-maz.

Babięta 11-710
ul. Zyzdrojowy Piecek 12 B
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. świętokrzyskie

Kielce 25-131
ul. Janczarska 9
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. kuj-pomorskie

Grudziądz 86-300
ul. Chopina 21
tel. +48 795 944 259
sklep@tanieogrzewanie.pl

Promocje
Kocioł c.o  piec kombinowany hybrydowy Attack SLX 20 combi pellet
Kocioł c.o piec kombinowany hybrydowy Attack SLX 20 combi pellet

22 500,00 zł

Cena regularna: 26 400,00 zł

Kocioł c.o  piec kombi Attack SLX 25 Combi Pellet na drewno i pelety
Kocioł c.o piec kombi Attack SLX 25 Combi Pellet na drewno i pelety

22 599,00 zł

Cena regularna: 28 900,00 zł

szt.
Kocioł c.o  piec na drewno 80 kW Attack : szczapy, kawałki, polana drzewa, brykiet
Kocioł c.o piec na drewno 80 kW Attack : szczapy, kawałki, polana drzewa, brykiet

30 110,00 zł

Cena regularna: 40 200,00 zł

szt.
Kocioł c.o 45 kW piec na zgazowanie drewna, brykiet, polana, szczapy Attack DPX profi
Kocioł c.o 45 kW piec na zgazowanie drewna, brykiet, polana, szczapy Attack DPX profi

16 990,00 zł

Cena regularna: 24 600,00 zł

szt.
Kocioł c.o 15 kW na drewno i szczapy drewna DPX 15 Attack od ręki - krótki czas dostawy
Kocioł c.o 15 kW na drewno i szczapy drewna DPX 15 Attack od ręki - krótki czas dostawy

11 110,00 zł

Cena regularna: 13 999,00 zł

szt.
Setlans Multifuel 15kW certyfikowany kocioł co na drewno i węgiel
Setlans Multifuel 15kW certyfikowany kocioł co na drewno i węgiel

7 998,00 zł

Cena regularna: 9 888,00 zł

szt.
Pakiet specjalny:  kocioł c.o na zgazowanie drewna 20 kW + bufor ciepła - Attack
Pakiet specjalny: kocioł c.o na zgazowanie drewna 20 kW + bufor ciepła - Attack

15 999,00 zł

Cena regularna: 16 990,00 zł

szt.
Kocioł co kombi Attack DPX 50 drewno pellet
Kocioł co kombi Attack DPX 50 drewno pellet

34 220,00 zł

Cena regularna: 40 890,00 zł

Kocioł c.o Zgazowujący drewno SLX 20, certyfikowany, ekoprojekt na czyste powietrze
Kocioł c.o Zgazowujący drewno SLX 20, certyfikowany, ekoprojekt na czyste powietrze

14 990,00 zł

Cena regularna: 20 200,00 zł

szt.
.
Jak dobrać odpowiedni system grzewczy do spalania odpadów drewnopochodnych?
Jak dobrać odpowiedni system grzewczy do spalania odpadów drewnopochodnych ?

 Jak dobrać kocioł grzewczy do spalania odpadów drewnopochodnych

Odpady pochodzące z przemysłu meblarskiego i drzewnego mogą być tanim opałem i wytwarzać naprawdę tanią i ekologiczną energię. Muszą być jednak spełnione pewne warunki dotyczące rodzaju instalacji grzewczej, która powinna być odpowiednio dopasowana do spalanego odpadu oraz uwarunkowań technologii samego zakładu. Już teraz odpady z płyt, mdf, osb, wiórowych, hdf, trociny, zrzyny i inne odpady drewnopochodne można spalać i ogrzewać halę lub dostarczać darmowe ciepło do suszarni lub technologii. Nasza firma doradza i stosuje zaawansowane technologie spalania odpadów zapewniające „waste to energy” czyli energię z odpadów, która idealnie wpisuje się w popularną obecnie technologię obiegu zamkniętego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach ( Dz. U z 2018 r poz 21 ) oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 7 listopada 2014 o standardach emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, odpady drewnopochodne, płyty osb, hdf, mdf i inne mogą być spalane wyłącznie w  specjalnie do tego przystosowanych urządzeniach wyposażonych w dedykowane wyposażenie do dopalania gazów spalinowych w wysokich temperaturach.

Jak zatem dobrać odpowiedni kocioł do spalania odpadów drewnopodobnych ?

Dobór urządzenia grzewczego jest zupełnie inny niż konwencjonalnego pieca do spalania biomasy. Tu urządzenie dobieramy do rodzaju odpadu, jego strumienia w skali doby lub miesiąca i możliwości technicznej odbioru ciepła. Nasza firma oferuje kotły c.o na odpady, utylizacyjne czy do termicznego przetwarzania odpadów w zakresie mocy od 150 kW do 2 MW. Oferowane rozwiązania i systemy spalania odpadów są zweryfikowane technicznie, poparte referencjami oraz odpowiednimi badaniami emisyjnymi.

Do doboru odpowiedniej instalacji termicznej utylizacji odpadów drewnopochodnych musimy mieć zatem: ilość dobowa lub miesięczna odpadów do utylizacji oraz możliwości techniczne odbioru ciepła. Odbiór ciepła do technologii jest popularny w branży meblarskiej, stolarskiej czy w tartakach. Ciepło technologiczne jest często wykorzystywane do zasilania suszarni drewna, co jest logicznym i ekonomicznie uzasadnionym wyborem.

Według norm określających wyposażenie instalacji to termicznej utylizacji odpadów drewnopochodnych w instalacja musi być doposażona w:

  • Palnik pomocniczy gwarantujący utrzymanie stabilnej temperatury dopalania gazów spalinowych tj powyżej 850 °C
  • Sterowanie system podawania paliwa z systemem detekcji braku temperatury w komorze dopalania tj: jeśli nie mamy dopalania w temperaturze 850 °C to instalacja ma się awaryjnie zatrzymać, odpad ma być nie podawany do paleniska, mamy zaprzestać utylizacji.
  • System oczyszczania spalin, w zależności od stopnia zanieczyszczenia gazów spalinowych ma wiele wariantów doposażenia, należy pamiętać, że pomiary odbiorcze instalacji będą odbywać się na tzw kominie – czyli na wylocie spalin do przewodu kominowego

System oczyszczania spalin – co to jest ?

W przypadku zastosowania techniki oczyszczania gazów deNOx i deSOx musimy zastosować odpowiednią technologię oczyszczania gazów. Technologia deSOx pozwala na jednoczesne usuwanie tlenków azotu (NOx) oraz dwutlenku siarki (SO2) ze spalin z obiektów energetycznego spalania o małej i średniej mocy w szczególności przy procesie termicznej utylizacji odpadów. Głównymi elementami technologii deSOx są  lance umożliwiające  wtrysk reagentów do redukcji SO2 i NOx w odpowiedni zakres temperatur wewnątrz kotła, zgodnie z odpowiednim algorytmem sterującym układem i położeniem lanc.

Do głównych zalety tej metody oczyszczania spalin ze spalania odpadów należą:

  • Prostoty układu – jeden system dozowania dla czynników redukujących SO2 i NOx
  • Przestępna cena i niskie koszty inwestycyjne
  • Wysoka efektywność redukcji – kierunkowe dozowanie reagentów w zależności od położenia okna temperaturowego
  • Technologia przyjazna dla środowiska – jednoczesna redukcja dwóch rodzajów zanieczyszczeń – SO2 i NOx

 

Ważne są przepisy prawa i normy emisyjne

Technologia spełnia wymogi emisyjne  zgodne z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów dla źródeł nowych:

  • Standardy emisyjne dwutlenku siarki ze spalania paliw stałych dla nominalnej mocy źródła <5MW są <200 mg/m3 @6%O2 (Tab. 1, zał. 5)
  • Standardy emisyjne tlenku azotu ze spalania paliw stałych dla nominalnej mocy źródła <5MW są <400 mg/m3 @6%O2 (Tab. 7, zał. 5)
  • Standardy emisyjne pyłu ze spalania paliw stałych dla nominalnej mocy źródła <5MW są <50 mg/m3 @6%O2 (Tab. 11, zał. 5)

 

Technologia oczyszczania gazów  deSOx  opiera się na połączeniu metod niekatalitycznej redukcji NOx i redukcji SO2 za pomocą roztworu sody oczyszczonej. Wodny roztwór amoniaku (woda amoniakalna) jest dozowana przez odpowiednie dysze. Po odparowaniu wody, w odpowiedniej temperaturze powstają wolne rodniki NH2, które skutecznie redukują NO do azotu (N2):

NH2 + NO à N2 + H2O

Redukcja SO2 zachodzi przez odparowanie wody z roztworu sody oczyszczonej następnie powstaje węglan sodu

 

Dobór metody oczyszczania spalin i systemu filtracji

Jaka instalacja oczyszczania spalin ma być zastosowana do danej lokalizacji zależy od samego odpadu, który będziemy stosować np. kod 03 01 05 dotyczy płyt wiórowych i innych nie kwalifikowanych jako niebezpieczne – wymaga to dedykowanego rozwiązania dotyczącego czyszczenia spalin. Prawo odpadowe jednoznacznie podaje wykluczenie z artykułów 155-162 rozporządzenia o prowadzeniu procesu termicznego przekształcania odpadów i spalarniach. Artykuł 163 podaje wyłączenie stosowania przepisów spalarniowych do odpadów z rolnictwa i leśnictwa oraz drewna, z wyjątkiem drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi a w szczególności odpadów drewna pochodzącego z budowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

 

Kocioł czy kotłownia ?

Należy pamiętać, że instalacja kotła grzewczego to w praktyce budowa kotłowni, która często wymaga  pozwolenia na budowę lub przebudowę obiektu budowlanego. Stosuje się wówczas nie tylko prawo budowlane ale też ustawę Prawo ochrony środowiska oraz wydane na ich podstawach akty wykonawcze np.: przepisy techniczno budowlane w zakresie dotyczącym ochrony środowiska.

Często dla przedsięwzięcia polegającego na termicznym przetwarzaniu odpadów wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowych  a także zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Wymaga to dodatkowych prac przygotowawczych przez wyspecjalizowane firmy opracowujące takie dokumenty lub biura projektowe.

Nasza firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie dostarczania kotłów utylizacyjnych w tym usługi montażu, doboru i serwisu. Nasi inżynierowie przyjeżdżają na miejsce inwestycji lub gdzie ma powstać kotłownia i bezpłatnie pomagają w doborze optymalnego systemu grzewczego. Oferujemy też rozwiązania mobilne - tj zabudowy kontenerowe do kotłowni, których zastosowanie podlega bardziej elastycznym przepisom niż tradycyjna kotłownia stacjonarna. Dodatkowo takie kotłownie kontenerowe na odpady można łatwo kupić w leasingu albo po pewnym okresie sprzedaż lub wynająć. Mobilne systemy grzewcze też wynajmujemy lub dzierżawimy krótko - długookresowo.

Kotły przemysłowe na odpady wymagają skoordynowanych działań w zakresie projektowania, produkcji takich urządzeń a także doboru systemów filtracji. Należy też pamietać, że nie ma certyfikatu takiego pieca na odpady jak w przypadku kotłów na paliwa stałe podlegających pod normę EN303-5. O koniecznym wyposażeniu takiego kotła już pisaliśmy, urządzenie oddaje się do użytkowania specjalnymi badaniami odbiorczymi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl