Dział Handlowy

Doradztwo techniczne
tel. +48 606 694 669
tel. +48 795 944 258
sklep@tanieogrzewanie.pl

Serwis

serwis@tanieogrzewanie.pl

Zwroty

zwroty@tanieogrzewanie.pl

Faktury

faktury@tanieogrzewanie.pl

Sklepy woj. małopolskie

Kraków 30-864
ul. Nad Serafą 56
tel. +48 606 694 669
krakow@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. mazowieckie

Warszawa 00-831
ul. Twarda 44
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. warm.-maz.

Babięta 11-710
ul. Zyzdrojowy Piecek 12 B
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. świętokrzyskie

Kielce 25-131
ul. Janczarska 9
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. kuj-pomorskie

Grudziądz 86-300
ul. Chopina 21
tel. +48 795 944 259
sklep@tanieogrzewanie.pl

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Pellet drzewny

Pellet drzewny jest oferowanym od ponad 30 lat biopaliwem na rynku Europy. Wytwarzany w 100 % ekologicznie bo z drzewa i jego odpadów jest alternatywą dla paliw kopalnych w szczególności do węgla. Powstaje z rozdrobnionego suszonego drewna, które jest granulowane w sposób zupełnie ekologiczny, gdyż podczas procesu prasowania używana jest wysoka temperatura, która uwalnia ligninę. Związek ten powoduje sklejanie się drobin granulatu zupełnie ekologicznie - bez udziału chemii i klejów. Dlatego jest to szczególnie ekologiczny opał. 

Pellet jest szeroko stosowany w ogrzewnictwie i ciepłownictwie - jest to paliwo odnawialne, gdyż produkowane z odnawialnego surowca - drzewa i jego odpadów. Może być wytwarzane lokalnie przez zakłady przemysłu drzewnego, stolarnie itp jako dodatkowe źródło dochodów.

Jako granulat drzewny - pellety są oferowane w różnych klasach i normach - od najtańszych ekonomicznych stosowanych przemysłowo w ciepłownictwie do najlepszych klasy DIN plus - produkowanych z odpowiednich surowców wg surowych norm technologicznych. Takie piece na pellet z podajnikiem pracują podobne jak kotły olejowe czy gazowe - czyli na zasadzie on / off - włącz i wyłącz. To oznacza, że spalamy tyle peletu ile potrzebujemy, jeśli nie ma zapotrzebowania na energię cieplną - wówczas urządzenie nie pracuje nie pobierając opału - to dlatego kotły na pelety są bardziej ekonomiczne niż te z podajnikiem na eko-groszek. Te drugie pracują w trybie podtrzymania - jest to paliwożerny tryb pracy polegający na stałym utrzymaniu żaru i podawaniu paliwa. Takie kotły co retortowe zużywają więcej paliwa i nie są zalecane do spalania pellets.

 Pellets jest paliwem do kotłów centralnego ogrzewania z podajnikiem, oferowanym albo w workach 15 kg, w big bagach 1 tona lub luzem, gdy jest ładowany ze specjalistycznej cysterny. Wartość opałowa zależy od surowców użytych do produkcji i sięga zazwyczaj 18,6 MJ/kg co jest mniejszą wartością niż węgiel czy olej opałowy. Pelletu jednak zużywamy mniej gdyż nowoczesne piece i ich palniki zużywają go mniej - są bowiem bardziej wydajne ze względu na wysoką sprawność cieplną. 

Komfort użytkowania i ekonomia spalania pelletu zależy nie tylko od jego wartości opałowej - ale przede wszystkim zawartości popiołu - nominalnie powinna być ona poniżej 1 % ale praktyka jest inna, wiele peletów ekonomicznych, przemysłowych produkowanych z zanieczyszczonego drzewa lub z domieszką np: łuski słonecznika mają znacznie wyższy poziom popiołu - nawet 3-5 %. Wówczas musimy używać specjalnie dedykowanych palników do spalania takiego pelletu gorszej klasy - z mechanicznym odżużlaniem i usuwaniem szlaki. Bo w takim przypadku przy spalaniu pelletu powstaje szlaka - rodzaj spieczonego popiołu, który obniża parametry spalania w tym sprawność cieplną i wydajność urządzenia.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl