Podajnik ślimakowy biomasy z wybierakami i przekładnią
Opis
System wybieraków i podawania biomasy w tym zrębki i trocin.
Zrębki i trociny wymagają ze względu na swoją gęstość specjalnych podajników. Muszą mieć specjalne nagarniacze, żeby podajnik pracował skutecznie i opróżniał cały kosz lub silos.
Podajnik z nagarniaczami do zrębki i trociny firmy Cichewicz to skuteczność.
Film powyżej pokazuje jak działają nagarniacze piórowe – kręcąc się za pomocą własnego napędu – wzmocnionej przekładni cichobieżnej, nagarniają zrębki i troty do podajnika ślimakowego. Paliwo jest potem transportowane ślimakiem do kosza pośredniego albo bezpośrednio do kotła. Jeśli chcemy podłączyć podajnik bezpośrednio z kotłem sugerujemy zastosowanie i montaż śluzy celkowej lub przesypowej jako ochrony przeciw cofaniem się płomienia. Jeśli paliwo będzie podawane poprzez zbiornik pośredni , co rekomendujemy, wówczas system działa w 100 % bezpiecznie i sprawnie.
Wysoka jakość i parametry
Jakość i parametry podajnika na zrębki firmy Cichewicz potwierdzone są wieloma referencjami i dobrymi opiniami użytkowników na terenie Polski i Europy.
Oferowany podajnik ma ślimak fi 120 i długość 2,6 m - dedykowany jest do kotłów z podajnikiem na biomasę o mocy do 300 kW.
Skuteczne wybieranie z kosza czy silosa sypkich paliw np.: zrębek z miskantusa czy ślazowca, trocin, pyłów itp. musi być odpowiednio zaprojektowane i dobrane. Jeśli kupimy tani podajnik szufladowy lub ślimakowy bez nagarniaczy i wybieraków - będziemy mieli system w połowie wydajny. Nie będzie bowiem wybierane całe paliwo z kosza i pojemność użyteczna kosza zmniejszy się nam nawet o połowę. Musimy wówczas dużo częsciej uzupełniać paliwo.
Innym problemem jest zawieszanie się zrębki lub nawet zupełny brak możliwości jej podawania w sposób stały. Wówczas mamy ryzyko cofnięcia się płomienia gdyż tworzy się nam przestrzeń powietrza w podajniku. Dodatkowo trudno wyregulować pracę takiego systemu oraz palnika.
Dlatego magazyn biomasy i podajnik powinien być odpowiednio dobrany. Jego cena zależy w dużej mierze od:
- długości podajnika ślimakowego
- średnicy ślimaka
- wartość nasypowej i gęstości samego paliwa
Dodatkowo wpływa też na cenę sama powierzchnia podstawy kosza, im dłuższe wybieraki tzn ich ramiona piórowe tym wyższa cena. Najbardziej aktualne pytanie przy doborze podajnika jest - jaka ma być autonomia pracy tzn na ile dni ma starczyć.