Dział Handlowy

Doradztwo techniczne
tel. +48 606 694 669
tel. +48 795 944 258
sklep@tanieogrzewanie.pl

Serwis

serwis@tanieogrzewanie.pl

Zwroty

zwroty@tanieogrzewanie.pl

Faktury

faktury@tanieogrzewanie.pl

Sklepy woj. małopolskie

Kraków 30-864
ul. Nad Serafą 56
tel. +48 606 694 669
krakow@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. mazowieckie

Warszawa 00-831
ul. Twarda 44
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. warm.-maz.

Babięta 11-710
ul. Zyzdrojowy Piecek 12 B
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. świętokrzyskie

Kielce 25-131
ul. Janczarska 9
tel. +48 606 694 669
sklep@tanieogrzewanie.pl

Punkt odbioru woj. kuj-pomorskie

Grudziądz 86-300
ul. Chopina 21
tel. +48 795 944 259
sklep@tanieogrzewanie.pl

Promocje
Kocioł c.o Zgazowujący drewno SLX 20, certyfikowany, ekoprojekt na czyste powietrze
Kocioł c.o Zgazowujący drewno SLX 20, certyfikowany, ekoprojekt na czyste powietrze

14 990,00 zł

Cena regularna: 20 200,00 zł

szt.
.
Ustawienie parametrów pracy palnika na pellet przy gorszej jakości granulatu
Ustawienie parametrów pracy palnika na pellet przy gorszej jakości granulatu

Jak wyregulować palnik przy gorszej jakości pellet ?

Na rynku dostępne są różne jakości pelletu. W dużej mierze od tego zależy jego cena – ten premium certyfkowany kosztuje ponad 1000 zł za tonę, najtańszy pelet ale gorszej jakości można kupić już za 700 zł. Czy opłaca się oszczędzać na tańszym opale ? Sprawa mocno dyskusyjna bo nie każdy palnik i kocioł c.o poradzi sobie z tańszym peletem. Jest to bowiem paliwo przemysłowe dedykowane do dużych palenisk, które mają szereg systemów wspomagających prawidłowe jego spalanie. Producent kotłów przemysłowych Cichewicz kotły c.o stosuje te technologie także w mniejszych urządzeniach – tj o mocy od 20 kW czyli do grzania domów jednorodzinnych. Są to palniki i paleniska z mechanicznym odżużlaniem, czyszczeniem oraz z elementami żeliwa odpornego na wysokie temperatury.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy regulacji palnika na pelet przy spalaniu gorszego peletu?

Stosowanie peletu certyfikowanego, czyli takiego, który spełnia jedną z norm dla tego paliwa czyli ÖNORM (M7135) lub DIN-Norm (DIN-Norm 51 731) nie jest tanie. Jest to najdroższy gatunek peletu, najlepiej się spalający i dający najniższą emisję spalin. Za jakość się jednak płaci. Jeśli mówimy o tym paliwie to producent powinien się wylegitymować  certyfikatem ”Din plus” lub ”En plus A1”. Na rynku są  mniejsi producenci peletu, którzy jakością nie odbiegają od firm posiadających certyfikowane produkty. Ważne jest by pelet produkowany był z czystej trociny drzewnej. Właśnie ”dodatki” do czystej trociny sprawiają, że pelet staje się ”gorszy”

 

Na rynku można również znaleźć pelet, który nie powinien być stosowany w kotłach domowych małej mocy. Pelet  ten przeważnie zawiera w sobie elementy, którymi nie chcielibyśmy palić na palniku. Może to być płyta MDF, płyta meblowa, czy zwykły piasek, który zebrany razem z triociną wsypywany jest do peleciarki.Trudne spalanie tak zwanego agro peletu, czyli peletu ze słomy i słonecznika. Do takich paliw, których prowadzenie procesu spalania wymaga odpowiedniej konstrukcji paleniska oraz nastawów, zachęcamy wyłącznie klientów – którzy mają chęci i czas na regulowanie palnika i kotła. Tego typu pelet, pomijając sprawy czysto regulacyjne, może powodować też dużo szybsze zużycie elementów palnika, jak i samego kotła, ze względu na powstające w wyniku jego spalania zwiazki chemiczne. Nasza firma oferuje do pelletu przemysłowego, agropelletu i gorszych jakości peletyzowanych gatunków biomasy specjalne kotły c.o typ Biowarmer, z opatentowanym palnikiem schodkowym i wieloma systemami automatyzacji procesu spalania i podawania paliwa.

 

Regulacja palnika

Przy regulacji kotła peletowego najlepiej jest użyć profesjonalnego analizatora spalin, ale oczywiście nie każdy może się w niego wyposażyć. Generalnie mamy dwie opcje – zlecić regulację profesjonalnemu serwisowi lub zrobić to samemu. W większości przypadków możemy dobrze wyregulować kocoł peletowy bazując na obserwacji procesu spalania jeśli mamy już doświadczenie w obsłudze kotła na pellet. Jeśli nie to zdecydowanie lepiej to zlecić fachowemu serwisowi.

 

Pierwszym problemem jaki możemy napotkać przy spalaniu gorszej jakości peletu jest powstawanie spieków. Spiekami nazywamy zlepione części popiołu. W optymalnych warunkach pelet powinien spalać się na sypki popiół. Spieki powstają zwykle wtedy, kiedy temperatura spalania paliwa jest zbyt wysoka.  W celu wyeliminowania powstawania tego zjawiska możemy spróbować dostosować ilość powietrza dostarczanego do palnika, czyli poprostu obniżyc obroty wentylatora. Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana wpływa na spalanie.

 

Jak powinien wyglądać płomień wychodzący z palnika.

Płomień przy spalaniu pelletu powinien być żółto-pomarańczowy, rozchodzić się swobodnie. Zbyt jasny, krótki płomień, może oznaczać, że moc wentylatora jest zbyt duża. Ciemno-pomarańczowy, czerwony, wydłużony płomień oznaczza, że mamy za małą moc dmuchawy czyli zbyt mało napowietrzone palenisko.

Ustawienia należy zmieniać małymi krokami, płynnie i precyzyjnie.  Należy dać palnikowi czas po każdej zmianie na reakcję. Jeżeli zmniejszamy moc na przykład o 2%, musimy poczekać kilka cykli podawania i dopiero wtedy sprawdzić jak wygląda płomień. Analogicznie  postępujemy gdy zwiększamy moc.

 

Musimy w związku z tym zwrócić uwagę na dozowanie paliwa. Niektóre pelety z dodatkami lakierów na przykład palą się dużo wolniej niż zwykły pelet. Może to skutkować tym, że dawka paliwa, która było optymalna dla dobrego peletu będzie za duża dla tego słabszej jakości. Gromadzenie się coraz większej ilości nie przepalonego peletu może powodować zapychanie się palnika, przesypywanie niedopalonego paliwa, lu co gorsza przysłanianie otworów przez które fotokomórka ”widzi” światło.

 

Jasność płomienia odczytana przez fotokomórkę ma niebagatelny wpływ na praccę palnika. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu odczytana jasność na palenisku spadnie poniżej pewnego zadanego progu, sterownik rozpocznie procedurę ponownego startu, czyli znowu dorzuci dawkę paliwa dla rozpalania. Jeżeli w tym momencie na palniku już będzie bardzo dużo paliwa, może dojść do nadmiernego dymienia, czy nawet cofnięcia płomienia.

 

Przy tego typu problemach, bardzo pomocny jest palnik z mechanicznym systemem czyszczenia rusztu. Takie palniki oferujemy od wielu lat  i mamy duże doświadczenie w tym zakresie.  Tego typu palniki pozwalają na usuwanie spieków bez konieczności naszej ingerencji, pracują automatycznie opierając się na pracy serwomotorów.

 

Najlepszym rozwiązaniem dla ”trudnego” paliwa w przypadku palników małej mocy, czyli takich dla domów jednorodzinnych, jest palnik wyposażony w system oczyszczania całej powierzchni rusztu tak jak w palnikach Cichewicz MOC .  W takich palnikach czyszczenie odbywa się po wygaszeniu palnika. Możliwe jest też ustawienie czasu, po którym, gdyby kocioł pracował ciągle, zatrzyma go, przeprowadzi proces czyszczenia i uruchomi ponownie.

Tego typu palniki najlepiej radzą sobie ze złej jakości peletem, ponieważ nawet przy występowaniu dużej ilości spieków, są w stanie je usunąć. Trzeba tylko dopasować okresy załączania procesu czyszczenia paleniska jeśli jest ono w taki system wyposażone.

Sterowanie przez internet a ustawienie pracy palnika

W internecie panuje mit, że mając sterowanie internetowe da się ustawić palnik zdalnie. Jest to możliwe w przypadku dużych kotłowni wyposażonych w zaawansowane układy sterowania z wizualizacją i monitoringiem, ale mówimy tu o jednostkach przemysłowych o mocach kilkuset kW i więcej. Przy normalnym domowym sterowaniu internetowym, nie ważne czy będzie to Tech, Plum, PwKey czy inne, sprawa nie jest już tak prosta. Nie mając możliwosci dokładnego monitoringu płomienia można podregulować pracę palnika tylko doraźnie. Chyba, że mamy już długie doświadczenie z urządzeniem i stosujemy ten sam pellet od lat i jest on w pełni przewidywalny w zakresie dawkowania i regulacji powietrza.

Czy tańszy pellet się opłaca ?

Sprawa jest dyskusyjna, czy oszczędzając na paliwa 25-30 % opłaca się stosować tańszy pellet. Jego spalanie niesie ze sobą większe zużycie urządzenia, większe zużycie paliwa i więcej popiołu.

Podsumowując: najbezpieczniej jest używać sprawdzonego, dobrej jakości peletu. Jeżeli trafimy jednak na gorszą jakość,  powyższa garść  wskazówek na pewno pomoże choć trochę przy regulacji palnika

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl